Karşılaştırmalı Alışveriş Siteleri

Mükemmel bir e-ticaret siteniz olabilirancak trafiğinizi arttırmanız bir zor olabilir. Akakce, ucuzu.com ve cimri.com gibi karşılaştırmalı siteler her gün milyonlarca kullanıcıyı alışveriş sayfalarına yönlendirmektedir. Satın almaya hazır kullanıcıların sizi görebilmeleri için karşılaştırmalı arama sitelerine ürünlerinizi listelemeniz gerekmektedir. Bu sayede kullanıcılar İnternet sitenize ulaşır ve alışveriş sürecini tamamlamış olurlar.

Kendinizi Müşterilerin Yerine Koyun

İnternet sitenizin tasarımı basit ve net olmalıdır. E-ticaret sitenizde her zaman canlı chat sisteminiz açık olsun ve ürünlere odaklanın. Ara, göz at ve ürün al gibi bölümleri yani site akışınızı gözden geçirin veya arkadaşlarınızdan siteye incelemelerini isteyerek onlara karmaşık görünen gözden kaçırmış olduğunuz bölümleri yeniden düzenleyebilirsiniz. Bu noktada müşterilere karışık gelen, olması gerektiği gibi çalışmayan ve ya çok adımlı olan alanlara özellikle dikkat etmelisiniz. Daha sonra üzerinde gerekli düzenlemeler yapabilirsiniz.

Fotoğraf Kalitesinin Üzerinde Durun

İster yüksek kalite renderlar kullanın ister gerçek ürün görselleri kullanın burada önemli olan ürünleri en iyi biçimde müşteriye sunmanızdır. Ürün ve Pinterest, Instagram ve OpenSky gibi fotoğraf paylaşım sitelerinin artışı güzel fotoğraf çekimlerini zorunlu hale getirmiştir. Ürünlerin kullanımını gösteren lifestyle çekimler de geri dönüşleri ciddi anlamda arttırmaktadır.

Pinterest ve Instagram’ da Yüksek Takipçiye Sahip Kişilerle Temas Kurun

Ürün kategorilerinizle ilgili geniş takipçisi olan hesaplarle veya panolarla temas kurmalısınız. Hoşlandıklarını düşündüğünüz ürünleri pinlemelerini ya da paylaşmalarını onlardan rica edebilirsiniz. Bu sayede satışlarınızı ve trafiğinizi arttırırsınız. Bu tekrarlanabilir, biraz daha hızlı ve ucuz olan yöntem kendi kendinize müşteri tabanınızı oluşturmaya çalışmaktan daha kolaydır.

Fiziki Satış Deneyimini Taklit Edin

Online müşteriler alışveriş için kullanmış olduğunuz kanalı önemsemez ve kaliteli bir fiziki satış deneyimi yaşamak isterler. Ürünü büyütmek, döndürmek, renkleri değiştirmek yani kısaca açıklayacak olursak ürünü fiziki ortamdaymış gibi tam anlamıyla görmek isterler. Zengin etkileşimli medya kullanan satıcılar ciddi anlamda rekabet üstünlüğü sağlar ve satışlarını diğerlerine oranla % 30 oranında arttırabilir.

En Önemli Nokta Sayfa

Sanal mağazanızı kurmadan önce anasayfa tasarımınıza dikkat etmenin yanında anasayfada bulunacak özelliklerinde müşterilerin kolay bir şekilde alışveriş yapabilmesine olanak tanıyan bir şekilde hazırlanmış olmasına dikkat edilmelidir. Sitenizin logosu genel olarak site tasarımınıza uyum sağlamalıdır. Hem renk hem de görsellik açısından kalitenizi ortaya koyabilmelidir. Anasayfada ürünlerin belirli bir şekilde kategorize edilmesi gerekmektedir. Yani sitenize gelecek olan kullanıcılar aradıkları ürüne saniyeler içerisinde ulaşabilmelidir. Bunu hem hızlı arama hem çok satılanlar gibi tablarla hem de sol menünüzle sağlayabilirsiniz.

Anasayfada Olması Gerekli Alanlar

Anasayfa tasarımı yapılırken varsa sosyal medyadaki hesaplarınızı belirten ikonlar, alışveriş sepeti, iletişim bilgileri, sipariş takibi yapabilecekleri özel alan, müşteri hizmetleri linki ve yeni kullanıcı üyelikleri yapabileceklerin alanları olması gerekmektedir. Bu alanların olması hem müşterilerinize güven verecek hem de sanal mağazanızda daha fazla gezinmelerini sağlayacaktır. Unutulmaması gereken bir nokta vardır ki; Bir siteye gelen kullanıcılar ne kadar o sitede kalırlar ise arama motorları için o kadar fazla öneme sahip olurlar.

E-ticaretin Püf Noktaları

Alışveriş Sepetinin Tasarımı ve Güvenilirliği

Bir siteden alışveriş yapacak olan kullanıcı o sitenin hem alışveriş sepetinin görselliğine hem de güvenilir olmasına dikkat etmektedir. Özellikle kredi kartı gibi alışveriş yapmakta olan kullanıcılar SSL sertifikasına ve 128 Bıt güvenlik önlemlerine dikkat etmektedirler. Bunun dışında alışveriş yapılacak alanın sade ve kullanışlı olması önemlidir. Sipariş verilen ekranda başka herhangi bir reklamın yer almaması da önemli bir konudur. Aksi halde müşteri bu reklamlara bakmak için siteden ayrılacak ve alışveriş tamamlanmadan yarıda kesilecektir.

E-ticaretin Püf NoktalarıYönetim Panelinin Sade ve Kolay Anlaşılır Olması

Bir e-ticaretpaketi satın aldığınızda bu paket size özel alan olan yönetim paneli ile birlikte gelir. Bu panelde siteniz ile ilgili her şeyi rahatlıkla kontrol edebilmelisiniz. Siteye verilen ve gönderilen siparişlerin kontrolünü sağlayabilmeli, müşterilerinize isteğiniz dahilinde toplu mail gönderebilmelisiniz. Gerekli zamanlarda kampanyalar oluşturabilmeli, indirim çekleri tanımlayabilmelisiniz. Ayrıca belirli aralıklarla rakip firmalara bağlı olarak site temasını uğraşmadan değiştirebilmeniz gerekmektedir.

 

,